Новости

Збудник грипу коней виявлений в КП Київський іподром

Збудник грипу коней виявлений в КП Київський іподром

До Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи 13.05.2010 року надійшли 4 зразки патматеріалу (носові змиви) та 4 сироватки крові від коней (клички: Сократ, Проказниця, Іхтіандр, Чудесник), що належать КП Київський іподром.

З опису ветеринарного лікаря іподрому Татуревича В.В. відомо, що захворювання у коней почалося 12.05.2010 року в приміщенні тренувального відділення № 2 у 2 голів з ознаками сильного кашлю, підвищеної температури тіла та кволістю. Впродовж доби станом на 13.05.2010 року захворіли всі тварини, що знаходилися в цьому приміщенні (18 голів).
Тварини вакциновані проти сибірки в жовтні 2009 року та проти грипу коней 28.12.2010 року вакциною Флюеквін, Fluequin виробництва АТ "Біовета" (Чехія).

При проведенні молекулярно-генетичних дослідженнях патматеріалу на виявлення РНК вірусу грипу типу А методом полімеразної ланцюгової реакції виявлено РНК вірусу грипу типу А в 4 зразках (екс. від 14.05.2010 р. № 1411-1414). Під час дослідження для виявлення антигену вірусу тест-системою за методом ІФА також виявили наявність антигену грипу типу А в 4 зразках патматеріалів.

Для визначення серотипу збудника рекомендовано надіслати носові виділення від клінічно хворих тварин та сироватки крові від тварин, що були на дослідженні через 7-10 діб після попереднього відбору (парні сироватки). Про це повідомлено Головне управління ветеринарної медицини в м. Києві для вжиття відповідних заходів.

Довідково. Грип коней (заразний катар верхніх дихальних шляхів) - гостра висококонтагіозна хвороба, проявляється недовгочасною лихоманкою, пригніченням, кон'юктивітом, сльозотечею, катаром верхніх дихальних шляхів, сухим надривним, глибоким і болючим кашлем; хвороба супроводжується ларинготрахеїтом, бронхітом, у тяжких випадках пневмонією; збудником хвороби є вірус, що належить до родини міксовірусів типу А.

Згідно офіційної інформації МЕБ в 2009 році грип коней зареєстровано в 4 країнах світу (Індія, Японія, Монголія, КНР), в поточному році дане захворювання не реєструвалося.

На сьогоднішній день грип коней в Україні офіційно не реєструється.

Останні випадки грипу коней реєструвалися в Україні у 2004 р. (2 гол., м.Київ) та у 2002 р. (57 гол., м. Київ).

За офіційним повідомленням Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи у 2010 році (станом на 12.05.2010 р.) зразків патматеріалів та сироваток крові для дослідження на грип коней не надходило. Не проводили в поточному році таких досліджень і регіональні державні лабораторії ветеринарної медицини.

Хвороба характеризується коротким (1-6 діб) інкубаційним періодом, швидким охопленням поголів'я коней. Джерелом збудника інфекції є хворі коні, які протягом 2 тижнів виділяють вірус під час кашлю. Факторами передання збудника можуть бути повітря, корми, вода, предмети догляду, самі тварини та люди. У зовнішнє середовище вірус грипу виділяється разом з найдрібнішими краплинами з дихальних шляхів. Попадаючи на слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, вірус проникає в епітеліальні клітини. Розмноження вірусу приводить до відторгнення циліндричного епітелію й активного запалення. Інфекція поширюється на нижні відділи дихальних шляхів.

У первинних вогнищах хвороба швидко розповсюджується, охоплюючи все сприйнятливе поголів'я. Діагноз грипу коней встановлюють на підставі епізоотологічних даних, клінічних ознак хвороби та результатів лабораторних досліджень. Вірус грипу є основною причиною респіраторних захворювань коней. Частіше хвороба поширюється серед молодих дво-, трирічних бігових коней за умов скупчення у загальних приміщеннях, що погано вентилюються.

Клінічні ознаки - раптовий початок хвороби, висока контагіозність, швидке розповсюдження, короткий інкубаційний період, типовий гострий, сухий, частий кашель, який посилюється під час руху, підвищення температури тіла (39,10С - 41,70С), слизово-гнійні виділення з носа, сонливість, анорексія, болючість, рідше - збільшення підщелепних лімфовузлів. У холодну сиру погоду грип протікає важко.

Остаточний діагноз грипу ставлять при виділенні та ідентифікації вірусу грипу та обстеженні в реакції гальмування гемаглютинації парних зразків сироваток крові коней, відібраних на 10 і 21 день після появи клінічних ознак хвороби. Діагностичне значення має чотирикратне (або більше) підвищення титру, що гальмує гемаглютинацію антитіл, порівняно з пробою, одержаною в гострій формі хвороби.

Грип коней необхідно диференціювати від ринопневмонії, герпесвірусної інфекції, аденовірусної та реовірусної інфекцій, миту коней.

Згідно п. 2.1.2. "Інструкції про заходи з профілактики та ліквідації захворювання коней грипом", затвердженої наказом Державного департаменту ветеринарної медицини від 21.12.2004 р. № 142 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2004 р. за №1653/10252:

    * з метою профілактики інфекції проводять щеплення коней інактивованою полівалентною вакциною проти грипу. При цьому щепленню підлягають: - тварини, що належать кінним заводам, спортивним товариствам, приватним підприємствам та циркам;
    * - спортивні та племінні коні, що направляються за межі господарств.

При загрозі виникнення грипу все конепоголів'я незалежно від форм власності підлягає вакцинації. Обов'язковій вакцинації проти грипу підлягають усі коні, учасники змагань, на іподромах, аукціонах, при відправленні за кордон.

При виникненні в коней респіраторного захворювання усіх хворих тварин та тварин, що перебувають з ними в одному приміщенні, ізолюють від іншого конепоголів'я господарства та здійснюють заходи для встановлення діагнозу.

У зв'язку із змінами епізоотичної ситуації щодо грипу коней Міжнародна консультативна група МЕБ, Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), а також Міжнародна федерація кінного спорту (при проведенні Генеральної асамблеї FEI 2004 р.) розробили вимоги, згідно з якими ревакцинацію проти грипу коней необхідно проводити кожні 6 міс.

    * На сьогоднішній день в Україні зареєстровано та використовується 3 імунобіологічні засоби проти грипу коней: - Вакцина рідка інактивована проти грипу коней та правця Дуваксін IE-T плюс (Duvaxin IE-T Plus), виробництва Форт додж Енімал Хелз (США), реєстраційний № 3457-03-1182-03/08 до 09.07.2013 р.;
    * - Флюеквін, Fluequin - вакцина інактивована проти грипу коней, виробництва АТ "Біовета" (Чехія), реєстраційний № 2157-03-0257-06 до 24.11.2011 р.;
    * - Флюеквін Т, Fluequin Т - вакцина інактивована проти грипу та правцю коней, виробництва АТ "Біовета" (Чехія), реєстраційний № 2158-03-0258-06 до 24.11.2011 р.

Новые препараты
Гальмолакт
Гальмолакт (Бровафарма)

Ветеринарный препарат Гальмолакт производства Бровафарма, применяют сукам и кошкам для устранения симптомов ложной беременности (псевдобеременности) и прекращения лактации при отлучении щенков и котят.
Атоксил ВП
Атоксил ВП (Орисил-Фарм)

Ветеринарный препарат Атоксил ВП производства Орисил-Фарм, применяют с целью профилактики и в комплексе терапевтических мероприятий, как сорбент перорально крупному рогатому скоту, свиньям, собакам, кошкам, цыплятам-бройлерам при желудочно-кишечных заболеваниях с диарейным синдромом, гепатитах, интоксикациях, микотоксикозах.
ImmunoDol Cat
ImmunoDol Cat (Dolfos)

Ветеринарный препарат ImmunoDol Cat, производства Dolfos, применяют котам для укрепления иммунитета, также рекомендовано животным, переживающим стресс, независимо от возрастных особенностей или способа содержания. Назначают молодым кошкам для поддержания стабильной иммунной системы.